Rubriigid Struktuur ja kontaktandmed Dokumendiotsing Dokumendiregister Teabenõue Riigilõivud Tööpakkumised
 Asud siin  »  Rubriigid


 

LOE LÄHEMALT

  

NUTIMERI
(testversioon)

Maa- ja merekaardi rakendus
 
 

Baltice.org

 


            Veeteede Amet omab
sertifitseeritud kvaliteedijuhtimissüsteemi
  Uus mõõdistusalus "Kaja" asus teenistusse

25.04.2016

Esmaspäeval pühitseti teenistusse ja anti ametlikult nimi Veeteede Ameti uuele mõõdistuslaevale "Kaja".

Tegemist on unikaalse katamaraan-tüüpi alusega, mis on projekteeritud ja ehitatud hüdrograafide töö vajadusi silmas pidades. Katamaraankere tagab tema suurema stabiilsuse ja kõigest poolemeetrine süvis võimaldab teha mõõdistustöid siseveekogudes ja ka väga madalas rannikumeres.

Laeva ristiemaks paluti armastatud Vikerraadio ajakirjanik Kaja Kärner, kes muuhulgas teeb hetkel saatesarja "Kajalood", kus loodib tuntud teadus-, haridus-, kultuuri jt isiksuste mõttesügavusi. “Laev hoia merd ja mehi, meri hoia mehi ja laeva, mehed hoidke laeva ja merd!" ütles Kaja Kärner laeva sisseõnnistamisel.

Uus mõõdistuslaev valmis Saaremaa laevaehitustehases "Alunaut".  Sellel on alumiiniumist korpus, mille pikkus on 7,3 meetrit, laius on 3 ja süvis 0,5 meetrit. Aluse transpordikaal koos treileriga on 3500 kg, maksimaalne kiirus on 30 sõlme. Alus võtab pardale kuni 6 inimest.

Laeval on tööks vajalik navigatsioonivarustus - GPS, kajalood, radar, raadiosaatja, kaardiplotter jms.

Mõõdistusvarustusest väärib märkimist lehvikkajalood RESON T-20P, Topcon NET-G3 GNSS, fiiberoptiline kaldeandur/gürokompass IXSEA OCTANS, helikiiruse mõõtja Valeport Mini SVP ning hüdrograafiatarkvarad RAN ja AEGIR.

Laev on projekteeritud ja ehitatud vastavalt EU/CE kategooria C nõuetele st. kasutamiseks rannikuvetes lainekõrgusega kuni 2 m ja maksimaalse tuuletugevusega kuni 6 palli. Esimese tööülesande täitmiseks alustab "Kaja" mõõdistustöid Võrtsjärvel.

Laev läks koos käibemaksuga maksma 336 tuhat eurot, millest 30% kompenseeritakse EU projektist FAMOS.

 

Veeteede Ameti hüdrograafid alustasid välitööhooaega

11.04.2016


Esmaspäeval kella 10.45 ajal sõitis esimesena sel hooajal Tallinna Hundipea sadamast välja välitöid tegema meie hüdrograafialaev EVA-320. Laeva pardale astusid vanemhüdrograaf Vladimir Karpin, kapten Heldur Soeson ja vahimehaanik Siim Sims.

Suund võeti Osmussaarest kirdesse jäävale Neugrundi madalale. Merele jäädakse selle mõõdistusülesandega kuni töönädala lõpuni. Edasi minnakse sealt mõõdistustöid tegema Väinamerre. Laeva meeskond jääb merele regulaarselt tööle kuni novembrini.

Neugrundi madal, kus hüdrograafialaev sel nädalal töötab, on tegelikult mere põhjas asuv poole miljardi aasta vanune meteoriidikraater. Kraatri madalamad kohad on ühed vähestest aladest Soome lahe lääneosas, mida seni täpselt mõõdistatud ei ole.

Hüdrograafilised mõõdistustööd on vajalikud eelkõige täpsete sügavusandmete kogumiseks. Neid omakorda kasutatakse navigatsioonikaartide koostamiseks ja ka muudel veekogudega seotud tegevusaladel.

Hüdrograafide igapäevatöö navigatsioonihooajal, mis kestab reeglina aprillist novembri keskpaigani, toimub Veeteede Ameti neljal hüdrograafialaeval nii merel kui ka sisevetel. Hüdrograafide peamiseks tehniliseks abivahendiks on sügavuste mõõtmiseks mõeldud lehvikkajaloodid. Lisaks on kasutusel veel teisigi sonareid ja hulk muud tehnikat ning tarkvara, ilma milleta tänapäevastel hüdrograafilistel mõõdistustöödel läbi ei saa.

Algaval hooajal on plaanis lõpetada aastaid kestnud mõõdistustööd Võrtsjärvel, jätkata Peipsi põhjaosa mõõdistamist ja merel jätkata HELCOMi merealade mõõdistusi. Teised Veeteede Ameti hüdrograafialaevad koos hüdrograafidega alustavad regulaarseid töid aprilli lõpus ja mai alguses.

Pildil 11. aprillil välitöödele suundunud vanemhüdrograaf Vladimir Karpin mõõdistuslaeva EVA-320 pardal.

 

Veeteede Ameti laevad tõsteti talvekorterist taas vette

04.04.2016

 

Eelmise aasta 22. detsembril kaile talvituma kolitud neli Veeteede Ameti teenistuslaeva tõsteti 4. aprillil Hundipea sadamas taas vette.

Kraana valmisseadmisest kuni nelja aluse veeskamiseni kulus ligi kaks tundi.

Laevadele tehti kolm kuud sadama kail talvekorteris veedetud aja jooksul dokiülevaatus, masinate ja kere hooldusremont, värvimine ja päästevahendite kontroll.

Poilaev EVA-318 alustab poide paigaldamist Põhja-Eestis ning jääb seejärel Tallinna lahele valvelaevaks. EVA-317 alustab poide paigaldamist Lääne-Eestis ja tema baasiks jääb Haapsalu.

Mõõdistuslaev EVA-320 alustab mõõdistustöödega Lääne-Eestis ning jääb baseeruma sealsetesse sadamatesse. Laevakotrollikaatrit EVA-019 saab kasutada laevade järelevalveks nagu ikka.

Eelmisel aastal tõsteti laevad kailt vette umbes samal ajal, 31. märtsil.

Hundipea sadam on Põhja-Tallinna linnaosas asuv riigisadam, mille pidajaks on Veeteede Amet ning mis piirneb idas Miinisadama ja läänes Paljassaare sadamaga. Hundipea sadamas on kokku 9 kaid, mille ääres madalaim sügavus on 3,5 meetrit ja sügavaim 8,5 meetrit.

 

Lõppes jää murdmine Pärnu lahel

29.03.2016

Veeteede Ameti peadirektor Rene Arikas otsustas, et alates tänasest, 29.03.2016 lõpetatakse jäämurdetööd Pärnu lahel. Sellega seoses lõpetati Pärnu sadamasse sisenevatele ja sealt väljuvatele jäämurdja poolt teenindatavatele laevadele jääklassi ja peamasina võimsuse nõuded. Seega on jää murdmine Eesti vetes selleks hooajaks lõppenud. Alates 9.01.2016 kuni 28.03.2016 teenindas jäämurdja EVA-316 Pärnu sadamasse suunduvaid ja sealt väljuvaid laevu 163 korral. Kokku teenindati sellel ajavahemikul 93 laeva – jaanuaris 24 laeva, veebruaris 46 ja märtsis 23 laeva. Kokku on praeguse hetkeni kulutatud sel hooajal jäämurdetööde korraldamisele 5,32 miljonit eurot. Soome lahel sel hooajal jäämurdetöid teha polnud vaja, sest meri ei jäätunud.

Ilm ja meresõit on lahutamatud

23.03.2016

Täna on rahvusvaheline meteoroloogiapäev. Ilm on ka veeliiklust oluliselt mõjutav tegur. See ilmaennustus, mis peavoolumeedia kaudu tavakodanikule edastatakse, meresõitjat palju ei abista. Ohutu merereisi planeerimiseks on vajalik hankida ja põhjalikult analüüsida infot eesootava ilma kohta. Riigi Ilmateenistuse sünoptikud soovitavad merereisi planeerides vaadata mereilma ennustust leheküljel www.ilmateenistus.ee/. Seal on eraldi välja toodud nii hoiatused kui info tuule kiiruse ja suuna, merevee taseme ja temperatuuri, hoovuste jm osas. Väikelaevnikele ja purjekaga seilajatele pakub kindlasti suuremat huvi tuule kiirus ja suund ning selle muutumine. Mudelprognoos annab selle seal 54 tunniks ette.

Küll on aga äike nagu udugi niisugune nähtus, mille ette ennustamine on üks tänamatu töö. Sestap soovitavad kolleegid ilmateenistusest helistada kahtluste korral operatiivselt valvesünoptikule telefonil 900 1032. Nii radarite kui äikesedetektoritega saavad sünoptikud jooksvalt näha, kus äike parasjagu on ja kuhu ta liigub. Ka saab ilmateenistuse kodulehel teenuste rubriigist tellida omale tormihoiatused e-postile.

Samas soovitavad nii sünoptikud kui kogenud meresõitjad vaadata ilmaennustust ka võrdlevalt erinevatest allikatest, milleks saab järele kaeda tšehhide mereilmateadet www.windguru.cz , norrakate www.yr.no , venelaste www.gismeteo.ru, soomlaste mereilmaennustust lehekülge http://ilmatieteenlaitos.fi/ või ka tuuleportaalist www.windyty.com. Samuti pakub erinevat koondinfot ilmaprognoosist lehekülg http://www.surf.ee/tuuleinfo/. Soovime meie ilmaennustajatele head rahvusvahelist meteoroloogiapäeva! 

21.03.2016 Pärnu lahel jää murdmist veel loetud päevadeks
16.03.2016 Meremessil manitsevad Veeteede Ameti ametnikud kõiki veeliiklejaid ohutult käituma
16.03.2016 Otsime merenduse tippasjatundjat
14.03.2016 Randuma ja silduma... Head emakeelepäeva!
14.03.2016 Pärnu lahe liikuvad jääväljad on laevadele raskesti läbitavad
09.03.2016 Parvlaev Soela valmistub kojusõiduks
29.02.2016 Alates 9. jaanuarist on jäämurdja Pärnu lahel abistanud laevu 121 korral
23.02.2016 Head vabariigi aastapäeva! Ootame teid meie teeninduses taas neljapäeval, 25. veebruaril!
19.02.2016 Navigatsioonihoiatus seoses uppunud Vene puksiirlaeva "Vega" asukohaga

Arhiiv
Teavitus häiretest

24h häiretelefon 620 5665

Teavitage häiretest navigatsiooni- märkide töös, laevaliiklusele ohtlikest olukordadest või mere- sõiduohutuse alasest õigus- rikkumisest, reostusest ja turvaintsidentidest:

häiretelefon: (+372) 620 5665
faks:      (+372) 620 5766
e-postnavinfo [at] vta dot ee

Turvaintsidentidest teavitamine:
maritime dot security [at] vta dot ee