Rubriigid Struktuur ja kontaktandmed Dokumendiotsing Dokumendiregister Teabenõue Riigilõivud Tööpakkumised
 Asud siin  »  Rubriigid


 

LOE LÄHEMALT

  

NUTIMERI
(testversioon)

Maa- ja merekaardi rakendus
 
 

Baltice.org

 


            Veeteede Amet omab
sertifitseeritud kvaliteedijuhtimissüsteemi
  Graafikujärgset parvlaevaliiklust mandri ja Hiiumaa vahel häirib ekstreemselt madal veetase

20.10.2016

Ekstreemselt madal veetase, mis asjatundjate hinnangul on tingitud Läänemerel pikalt ja püsivalt puhuvatest idatuultest, on häirinud graafikujärgset parvlaevaliiklust Hiiumaa ja mandri vahel. Viimati oli niisugune olukord veetasemega 5 aastat, mõnel hinnangul koguni 20 aastat tagasi.

Seda, kas laev väljub ja kas nendes oludes on tagatud inimeste, laeva ja lasti ohutus, otsustab konkreetse laeva kapten. Kuid see ei tähenda, et riik käed rüpes istuks. Nagu öeldud, on olukord ootamatu ja ekstreemne. Kui inimestele on mõnikord jäänud mulje, justkui ei sõidaks laevad mandri ja Hiiumaa vahel üldse, siis nii see sugugi ei ole. TS Laevad opereerivad liini püsivalt, kuid ülevedu võtab kauem aega, sest nendes tingimustes ei saa kõiki olemasolevaid laevu kasutada.

Hiiumaa ja mandri vahelisel avalikul laevateel tegi Veeteede Amet viimati süvendustöid 2014. aastal. Tollased Rukki kanali süvendustööd läksid maksma 168 456 eurot, tööde maht oli aga küllalt väike. Tookord süvendati kanalit sügavuseni 5,4 meetrit. Eemaldati ka kivid, mis kanalis laevadele ohtu võivad kujutada. Samasuguses mahus süvendustöödest hetkel selle veetasemega kindlasti abi ei oleks. Ja kindlasti tuleb silmas pidada, et süvendustöödega ei ole võimalik alustada üleöö, nende planeerimine on pikk protsess.

Tänavu suve lõpus mõõdistas Veeteede Amet kanali uuesti üle ja kandis andmed ka navigatsiooniinfosse ning vähim sügavus Rukki kanali keskel oli siis 5,0 meetrit, mis normaalse veetaseme korral on nii praegu seal sõitvatele kui planeeritud TS Laevade poolt tellitud uutele parvlaevadele sobiv sügavus.

Küsimusele, miks kanal ei püsi selles sügavuses, mil seda viimati süvendati, on erinevaid hinnanguid. Üks versioon on, et sette kannab kanalisse merehoovus, teise versiooni järgi kuhjavad sette kanalisse laevad ise. TS Laevade uued parvlaevad on aga sama tüüpi nagu PL Hiiumaa ja selle versiooni järgi on alust arvata, et laevade igapäevase sõitmise tulemusel uhutakse kanal taas tühjaks.

Juhul kui ekstreemsed tingimused peaksid kestma pikemalt ja esinevad püsivad tõrked parvalaevaliikluses, tuleb riigil loomulikult kaaluda ka abinõude rakendamist, sealhulgas ka võimalust kanalit uuesti süvendada. Hetkel Veeteede Ametil kanalit plaanis süvendada ei ole, kuid probleemiga tuleb tegeleda, olukorda hinnata ning analüüsida ja kui vajalik, tuleb ka süvendustöid teha. Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi kinnitusel leitakse selleks ka raha.

Rahvusvahelisel merenduspäeval arutles parlament Eesti merenduse tuleviku üle

29.09.2016

Neljapäeval, 29. septembril arutas Riigikogu täiskogu olulise tähtsusega riiklikku küsimust „Meri ei salli seisvat vett. Merendus kui Eesti majanduse taaskäivitaja“. Ettekandega esinesid viitseadmiral Tarmo Kõuts ja TTÜ Eesti Mereakadeemia direktor Roomet Leiger.

TTÜ Eesti Mereakadeemia direktor Roomet Leiger ütles oma ettekandes muuhulgas, et uuringute tulemused annavad võimaluse eeldada, et meremajanduse osakaal Eestis saaks olla suurem. "Üks ettepanekutest on luua rahvusvaheliselt konkurentsivõimeline tegevuskeskkond laevandussektorile eesmärgiga soodustada laevade Eesti lipu alla naasmist" ütles akadeemia direktor. Eesti lipu all tegelikult laevu on, umbes 270, neid on erineva suurusega, aga nendest ei ole ükski kaubalaev, toonitas Leiger.

"Laevandussektor on valdkond, mis tegutseb rahvusvahelisel turul ning valib tegutsemiseks kõige kasumlikumad piirkonnad, nii geograafilise paiknemise kui ka lipuriigi poolest. Samas on laevandus tugevas seoses maismaa merendussektori ettevõtlusega - üks töökoht merel loob 3 - 6 töökohta maismaal. Rahalises vääringus loob iga laevanduses teenitud miljon eurot lisaks veel 1,6 miljonit eurot mujal majandussektorites. See on rahvusvahelise Oxford Economics Shippingu uuringutulemus. Seetõttu on oluline jätkata riiklikul tasemel alustatud laevanduse konkurentsivõime tõstmise meetmete rakendamist," tõdes oma ettekandes Roomet Leiger.

Rahvusvaheline Mereorganisatsioon (IMO) tähistab 29. septembril ülemaailmset merenduspäeva. Tähtpäeva eesmärk on rõhutada meresõiduohutuse valdkonna tähtsust ja esile tuua maailmamerenduses hetkel kõige päevakorralisem teema. Käesoleval aastal on selleks "Meretransport - maailmale hädavajalik". Tänavu on aruteludes otsustatud keskenduda kriitilistele seostele laevanduse ja globaliseeruva maailma vahel, et tõsta teadlikkust IMO rolli olulisusest rahvusvahelise laevaliikluse regulaatorina.

Kõiki sõnavõtte, küsimusi ja vastuseid ning arvamusavaldusi merendusteema arutelust parlamendis saab lugeda Riigikogu stenogrammist.

Kolmapäeval on oodata tänavust esimest sügistormi

27.09.2016

Ilmad on sügise alguse kohta olnud üllatavalt head ja veeliiklust soosivad, kuid alates kolmapäevast tasub tõesti väga tõsiselt ja tähelepanelikult jälgida ilmateadet. Riigi Ilmateenistuse hoiatus kõneleb lähenevast esimesest sügistormist!

Foto: Priit Põiklik, Kuressaare sadam

Niisiis kolmapäeva, 28. septembriga saab avatud Põhja-Euroopas Atlandi niiskete ja tuuliste madalrõhkkondade sügishooaeg, teatab Riigi Ilmateenistus.

Norra merele pöörlema jäänud tsükloni servas tõuseb Läänemeremaades tuul ning madalrõhulohk kannab tihedaid vihmapilvi üle Eesti läänest itta. Õhtul on saartelt alates loota ilmaolude paranemist, kuid mitte kauaks. Uus tihe vihmasadu saabub merelt neljapäeva, 29. septembri pärastlõunal.

Kolmapäeval, 28. septembril pilvisus tiheneb. Vihmasadu levib läänest itta. Puhub lõuna- ja kagutuul 5-12 m/s, saartel ja rannikul 9-14, puhanguti kuni 20 m/s.

Õhtuks pöördub tuul Lääne-Eesti saartel edelasse ja nõrgeneb. Õhutemperatuur on 12..16°C.

Soovitame Riigi Ilmateenistuse kodulehelt jälgida mereilmateadet, infot tuule kiiruse ja suuna kohta ning hoiatusi

Ohutut veeliikllust kõigile!

 

21.09.2016 Seni puudunud Võrtsjärve põhjaosa navigatsioonikaart valmib uue aasta varakevadeks
14.09.2016 Rege rauta suvel, sama lugu on jäämurdjaga
12.09.2016 Muinsuskaitsepäeval külastati nelja arhitektuurimälestiseks tunnistatud tuletorni 1445 korral
06.09.2016 Tule, tuulutame laupäeval torne!
02.09.2016 Ettevaatust! Narva veehoidlalt pani kaks ujuvsaart plehku
01.09.2016 Ohutuks meresõiduks tuleb navigatsioonikaardid ažuuris hoida
26.08.2016 Veeteede Ameti mõõdistuslaev leidis Sõrve poolsaare lähistel nädal tagasi uppunud purjejahi

Arhiiv
Teavitus häiretest

24h häiretelefon 620 5665

Teavitage häiretest navigatsiooni- märkide töös, laevaliiklusele ohtlikest olukordadest või mere- sõiduohutuse alasest õigus- rikkumisest, reostusest ja turvaintsidentidest:

häiretelefon: (+372) 620 5665
faks:      (+372) 620 5766
e-postnavinfo [at] vta dot ee

Turvaintsidentidest teavitamine:
maritime dot security [at] vta dot ee