Rubriigid Struktuur ja kontaktandmed Dokumendiotsing kuni 2017. aastani Dokumendiregister Riigilõivud Tööpakkumised
 Asud siin  »  Rubriigid  »  Hiiumaal kaks tuletorni renoveeritud


 

LOE LÄHEMALT

 

 

Maa- ja merekaardi rakendus

Baltice.org

 Hiiumaal kaks tuletorni renoveeritud

Hiiumaal jõudsid sügisel lõpule kahe tuletorni renoveerimistööd. Õigemini on tegemist küll ametliku määratluse järgi tulepaakidega. Nii Sõru sihi alumine kui Emmaste sihi alumine tulepaak on ehitatud ehitusinsener Armas Luige plaanide järgi, esimene valmis 1934. ja teine 1935. aastal. Remont läks maksma kokku pisut üle 260 000 euro. Töövõtja oli mõlema objekti puhul GT Corporation SE.

Mõlemad tuletornid renoveeriti täielikult, proovides säilitada algupärast materjalide struktuuri ning ajaloolisi detaile nagu näiteks pronksist reelingunupud, vaskplekist tuulutusavad, aknaraamid jm. Emmaste alumine tulepaak sai ka uue kuusnurkse vundamendi, mis ühtlasi peab kaitsma meremärki rüsijää eest.

Nõukogude ajal oli neid mõlemaid värviga üle võõbatud. Nagu ikka tuletornidel, tuli ka Sõru alumisel välja mälestus II maailmasõjast ehk kuulipildujavalangu jäljed pärast vana värvikihi eemaldamist. Ka kuulide mantlid olid betooni sees alles. GT töömehi tuleb igati kiita, sest nõudliku tellijana lasime hea tulemuse saavutamiseks ja ajaloolise välimuse säilitamiseks mõningaid detaile korduvalt viimistleda.

Foto: Emmaste alumine tulepaak enne remonti, remondi ajal ja pärast tööde lõpetamist. 

Eelmisel aastal muide rekonstrueeriti mõlema sihi ülemised tornid, seega on Hiiumaa ja Saaremaa vahelise ühenduse seisukohalt nüüd need tööd ühel pool. Sõru ja Emmaste sihti kasutavad enamasti kohalikud kala- ja väikelaevad kitsa Soela kanali läbimisel. Viimane põhjalik remont märkidele tehti 21 aastat tagasi. Emmaste ülemise tulepaagi sõrestiktorni asemele ehitati aga 2016. a üldse uus ja kaasaegne metalltorn, parandamaks märgi nähtavust. Koos märkide rekonstrueerimisega moderniseeriti ka sihtide navigatsioonituled.

Emmaste sihi laternad, mille võimsus oli 18 W ja valgustugevus 9000 cd, asendati uute leedlaternatega võimsusega 3 W ja 12 000 cd ning selle tulemusena vähenes mõlema laterna voolutarbimine 6 korda ja valgustugevus suurenes 3000 cd võrra. Tule iseloomud jäid peale moderniseerimist samaks: sihi alumisel tulepaagil: Q W (sage plinktuli 0,5+0,5=1) ja sihi ülemisel tulepaagil Iso W 4s 2+2=4 (võrdfaasne tuli 2+2=4).

Sõru sihi alumise tulepaagi vana latern, mille tehnilised näitajad olid 6 W ja 2000 cd, asendati uue 2 W ja 2000 cd võimsusega leedlaternaga, seega selle tulemusena vähenes laterna voolutarbimine 3 korda. Tule iseloom jäi samaks: Q W (sage plinktuli 0,5+0,5=1).