Rubriigid Struktuur ja kontaktandmed Dokumendiotsing kuni 2017. aastani Dokumendiregister Riigilõivud Tööpakkumised
 Asud siin  »  Rubriigid  »  Kevade algus ei tähenda veel jää murdmise lõppu


 

LOE LÄHEMALT

 

 

Maa- ja merekaardi rakendus

Baltice.org

 Kevade algus ei tähenda veel jää murdmise lõppu

Vaatamata sellele, et teisipäeval, 20. märtsil kell 16.15 algab kalendrikevad, on jäämurdehooaeg täies hoos ning seda tuleb teha nii Pärnu kui Soome lahel.

Soome lahel on jääolukord muutunud raskeks Kunda ja Sillamäe sadamate piirkonnas alates reedest, 16. märtsist, kui põhjakaare tuuled lükkasid jäämassid Soome vetest Eesti vetesse. Praeguseks on tuul pöördunud lääne ja edelakaarde ja jäämassid liiguvad ida poole. Vaindloo saarest ida poole on jääolud üsna rasked ja keerulised, palju on rüsijääd ja enamjagu laevu vajavad jäämurdja abi pääsemaks Kunda ja Sillamäe sadamatesse.

Soome lahel Sillamäe ja Kunda piirkonnas töötab alates 22. veebruarist jäämurdja "Botnica", mis on kuni tänaseni jäämurdeteenust osutatud 38 korda, kütusekulu on laeval alates lepingu alla tulekust olnud ca 300 000 liitrit. Jäämurdja "Tarmo" oli jäämurdel 3 päeva (1. -3. märtsini) ja selle aja jooksul teenindas laevu 4 korda ning kulutas kütust 47 000 liitrit. Kokku on kütusekulu Soome lahe jäämurdeks olnud senini ca 350 000 liitrit.

"Tarmo" on praegu valmisolekus Hundipea sadamas ja "Botnica" teenindab laevu Sillamäe ja Kunda sadamate piirkonnas.

Pärnu lahel on kinnisjää piir 20 miili sealse sadama muulidest edela suunas, jää paksus lahes on 15–35 cm ja merepoolses osas 2,5 – 3,5 miili ulatuses rüsistunud. Kõik laevad nii ballastis kui lastis vajavad rüsistunud piirkonnas jäämurdja abi. Irbe väin ja kogu Liivi lahe läänepoolne osa on täis rüsijääd ja laevade liikumine selles piirkonnas on veel raskendatud aga läänekaarte tuultega on see piirkond muutunud osaliselt jäävabaks. Praegu liiguvad laevad Kolkast Pärnu suunas enamjaolt Saaremaa kalda lähistelt ja alates pühapäevast selles piirkonnas jäämurdja abi vaja ei ole läinud. Ruhnu saarest ida poole on väga hõre jää või vaba vesi ja seal ei ole laevadele liikumist segavat jääd. Riigi jäämurdja "EVA-316" on viimase nädala jooksul käinud 2 ringi Pärnu ja Irbe väina vahet, eelmise nädala reede ja laupäev viimase ringiga abistas murdja Kolka piirkonnas 7 laeva. "EVA-316" on teenindanud laevu kuni tänaseni 81 korral korral, Alfons Hakans vedurlaevad teenindasid laevu 103 korda. Kokku on jäämurdeteenust osutatud 184 korda. Kütust on kulunud jäämurdele Pärnu lahel 240 000 liitrit.