Rubriigid Struktuur ja kontaktandmed Dokumendiotsing kuni 2017. aastani Dokumendiregister Riigilõivud Tööpakkumised
 Asud siin  »  Rubriigid  »  Pärnu lahel murrab jääd "EVA-316" ja Soome lahel "Botnica"


 

LOE LÄHEMALT

 

 

Maa- ja merekaardi rakendus

Baltice.org

 Pärnu lahel murrab jääd "EVA-316" ja Soome lahel "Botnica"

Jääolud Soome lehel on niisugused, et kogu laht Tallinn-Helsingi liinist ida suunas on praktiliselt jääga kaetud. Muuga ja Tallinna laht on jäävabad. Tallinn-Helsingi liinist idapoole on jää paksuseks 10-20 cm ja osaliselt ka rüsistunud. Laevade konvoeerimise distantsid Sillamäe sadama akvatooriumist kuni laevade liikumisliinini on 54 miili, laevade konvoeerimine sadama akvatooriumist kuni eelnimetatud liinini võtab jäämurdjal aega kuni 6 tundi.

Soome lahel Sillamäe ja Kunda piirkonnas töötab alates 22. veebruarist riigi prahitud jäämurdja „Botnica“, mis on seni jäämurdeteenust osutatud 21 laevale. „Botnica“ käis 1. märtsil Sillamäe sadamas täiendamas kütusevarusid ja samal ajal toimus ka korraline laevapere vahetus. „Botnica“ kütusekulu on alates jäämurde algusest olnud 180 000 liitrit. Jäämurdja „Tarmo“ asendas „Botnicat“ märtsi alguse 3 päeval, aidates laevu Sillamäe piirkonnas neljal korral ja kulutas selleks kütust 47 000 liitrit. Kokku on kütusekulu Soome lahe jäämurdeks olnud praeguseks 227 000 liitrit.

Fotol "EVA-316" Hundipea sadamas. Foto: Priit Põiklik.

Pärnu lahel töötab alates 4. märtsist taas riigile kuuluv jäämurdja „EVA-316“, mis vahepeal oli tehnilise rikke tõttu rivist väljas. Tema on teenindanud laevu kuni tänase päevani 34 korral, prahitud vedurlaev „Protector“ teenindas vahepeal laevu 101 korda. Kütust on Pärnu lahel kulunud 161 000 liitrit.

Jääolud Pärnu lahel on sellised, et jää on 20 miili Pärnu sadama muulidest SW suunas, jää paksus on lahel 15–35 cm ja merepoolses osas 2,5 – 3,5 miili ulatuses rüsistunud. Kõik laevad vajavad rüsistunud piirkonnas jäämurdja abi. Kuna jää on kaetud ca 10 cm paksuse lumekihiga, siis jää juurdekasv on pidev kuid aeglane. Idakaartest puhunud tuuled on kandnud jäävälju Irbe väina ja liikumine on selles piirkonnas ballastis laevadele raskendatud. Üle kogu Liivi lahe on tekkinud ka palju uut jääd paksusega kuni 5 cm. Praeguseks oleme soovitanud Pärnusse saabuvatele ja sealt väljuvatele laevadele kasutada teekonda, mis kulgeks Ruhnu saarest lõuna poolt.

Jää murdmine nii Pärnu kui Soome lahel jätkub.